Monumentendag 12 september

Succesvolle monumentendag in het Binnenveld

De Bennekomse monumentendag 2026 op 12 september stond in het teken van het Binnenveld, waar door het opnieuw inrichten van de Binnenveldse Hooilanden als natuurgebied de natuur van vóór de ruilverkaveling van de jaren 40-50 langzaam terugkomt. De Historische Vereniging Oud-Bennekom organiseerde een bijeenkomst met tentoonstelling, lezingen door Mooi Binnenveld en de Coöperatie Binnenveldse Hooilanden en wandel- en fietsexcursies met gidsen naar de Veeneiken en naar de Uitkijktoren in de Binnenveldse Hooilanden.

Deze unieke gebeurtenis vond plaats in de timmerwerkplaats achter boerderij Re-turn. Ook was hier de tentoonstelling “Het Binnenveld: Grenzeloos Natuurlijk” te zien (eerder in de Casteelse Poort). Tevens bracht HV Oud-Bennekom een speciale editie uit van het Vereningsblad (De Kostersteen) over de Binnenlandse Hooilanden.
Tijdens de gehele dag bezochten ongeveer 100 bezoekers de tentoonstelling en de lezingen. Een groot deel ging vervolgens per fiets naar twee verschillende excursies met een wandeling in Mooi Binnenveld- en het Staatsbosbeheer deel van de Hooilanden.

De reacties op de lezingen waren erg positief, met name noemde men de positieve samenwerking van burgers en boeren bij het beheer van natuur in de Binnenveldse Hooilanden. Excursiebezoekers waren verrast door de mooie natuur zo dicht bij huis. Met name de nog volop bloeiende klokjesgentianen stalen de show. Veel deelnemers waren dan ook voor het eerst in het natuurgebied, na er voorheen langs gefietst te hebben.

Tekst: Willem Heemskerk
Foto’s: Peter Smits, Willem Heemskerk