Het was deze zomer veel in het nieuws: het Westnijlvirus is in opkomst in Nederland. Dit virus komt voornamelijk voor in vogels, en brengen muggen over op mensen. De aanwezigheid van het Westnijlvirus in muggen houdt men nauwlettend in de gaten door middel van monitoring. Om de aanwezigheid van dit virus, en andere zoönosen die muggen verspreiden zoals het voor vogels schadelijke usutuvirus, sneller en makkelijker aan te tonen, voerde het Kennis- en Adviescentrum Dierplagen, een studie uit om een nieuwe methode te testen om deze virussen op te pikken. Dit is een opdracht van het Centrum voor Monitoring van Vectoren van de NVWA.
Bij deze nieuwe methode verzamelen we uitwerpselen van gevangen muggen en vervolgens screenden we die op de aanwezigheid van virusdeeltjes. Dit is veel sneller en goedkoper dan de huidige methode. Hierbij determineren we eerst gevangen muggen om apart te testen. Voor deze proef hingen we twee vallen op bij het eendenbosje van Mooi Binnenveld. Deze vallen trekken muggen aan door middel van CO2, aangemaakt door een mengsel van suiker en gist. Een ventilator zoog de aangetrokken muggen de val in. Daar kwamen ze in een kamer terecht waarin ze zich konden voeden aan suikerwater. Op een ring van aluminiumfolie verzamelden we de uitwerpselen. De muggenval hingen we elke week 1 nacht op en haalden we de volgende dag op. Het laboratorium van de NVWA in Wageningen verwerkte en analyseerde vervolgens deze uitwerpselen.
Doordat er in het Binnenveld een relatief grote diversiteit aan steekmuggen aanwezig is, kon deze locatie ook goede informatie geven over wat wel en niet goed werkt voor bepaalde soorten. Met name de gewone huissteekmug (Culex pipiens), was in grote getale aanwezig. Dit is met name belangrijk omdat deze soort in Nederland de belangrijkste verspreider is van het Westnijl- en usutuvirus. Voor de liefhebber van muggendiversiteit: de overig gevangen soorten betrof Anopheles maculipennis s.l., Coquillettidia richiardii, Culiseta annulata en Anopheles plumbeus.
Tot dusver vond men in het Binnenveld nog geen muggen die positief testten op deze virussen, wat dan wel weer positief is voor de mensen en dieren in het Binnenveld.
Tekst en foto’s: Sil Schuuring





