Nat schraalland © Henk Kloen

Aantal plantensoorten neemt toe in 2025

In 2025 inventariseerden we de percelen van Mooi Binnenveld voor de derde keer op flora. In totaal namen we 300 soorten waar. Bij de voorgaande inventarisatieronden in 2021 en 2023 troffen we er resp. 266 en 268 soorten aan. In iedere ronde namen we ook meer Rode-lijstsoorten en kwalificerende SNL-soorten waar. In 2025 troffen we 20 Rode-lijstsoorten en in totaal 52 kwalificerende SNL-soorten aan. Het meest soortenrijk is het zuidelijkste perceel (met het plankier). Hier groeien o.a. het Veenmelkviooltje en 4 soorten orchideeën. In dit perceel groeien ook de meeste kwalificerende soorten voor de beheertypen Nat schraalland, Trilveen en Dynamisch moeras.
Enkele Rode-lijstsoorten namen we in 2025 voor het eerst waar, o.a. de zeggen Blonde zegge, Draadzegge, Bleke zegge en Vlozegge. Vooral de vondst van de zeer zeldzame Vlozegge is opmerkelijk. Van deze soort namen we 14 groeiplaatsen waar in een gedeelte waar maaisel uit de Bennekomse Meent was opgebracht. Mogelijk waren sommige in 2025 voor het eerst aangetroffen soorten al bij de vorige ronden aanwezig, maar naarmate soorten in aantallen toenemen en rijker gaan bloeien wordt de trefkans groter.
Een flink aantal soorten zit nog steeds in de lift. Het betreft behalve algemeen in het gebied voorkomende soorten als Grote ratelaar, Kale jonker, Klokjesgentiaan, Veldrus, Blauwe zegge en Knoopkruid, ook meer lokaal of minder talrijke soorten als Moeraskartelblad, Melkeppe, Snavelzegge, Geelgroene zegge, Wateraardbei, Grote boterbloem, Stijve ogentroost (foto), Stijve moerasweegbree en Geelhartje. Meer observaties

Lees ook het volledige rapport

Tekst: Ruud Beringen
Foto’s: Henk Kloen en Ken Giller (Stijve ogentroost)